Zar i ti sine Cubote? Nepotrebne laži kineskih (i poznatih) proizvođača!

Laganje kineskih proizvođača

Laganje i manipulacija manjih kineskih proizvođača u svrhu besplatnog marketinga nije nepoznata stvar. Neki proizvođači su više skloni tome, neki manje, ali svi su na ovaj ili onaj način krivi za to. Nisu imuni ni ovi veliki – zapravo svakodnevno na TV-u gledamo reklame koje obećavaju brda i doline da na kraju dobijemo sasvim normalnu i prosječnu stvar. Nije to samo kod tehnologije – koliko puta ste vidjeli čudotvornu pastu za zube sa novom super formulom? Odličan prašak za robu koji skida i najtvrdokornije mrlje?

Znate koja je razlika između tih velikih proizvođača i ovih malih? Ovi veliki iza sebe imaju vojsku lobija, odvjetnika i drugih čudotvoraca koji će ih uputiti u to kako efikasno slagati bez pravnih posljedica. Sjećate se kada je Huawei objavio slike koje su navodno uslikane sa P9, a u biti su bile sa DSLR-a? Kada je Nokia slagala da je cijela reklama snimljena na Lumiji 920? Ili oni fantastični “Shot on iPhone” videozapisi za koje vam nitko neće reći da je uposlena tona profesionalaca sa raznim stabilizatorima, osvjetljenjima, dronovima i posebnim lećama koje su “nakačene” na iPhone kameru? Takvih primjera ima na tonu svake godine i nema proizvođača koji je imun na to. Začudili bi se kakvo je sve laganje dozvoljeno u reklamama, bez da uopće primjetite jer ima neka “rupa u pravilniku” ili način da se zaobiđe pravilo. Toliko često se laže u reklama da smo navikli na to. Evo, sada na Youtube nađite bilo kakvu reklamu, bilo kojeg proizvoda (za potrebe ovog članka neka bude nešto bliže nama npr. pametni telefon) i gotovo je sigurno da ćete naći nešto što nije baš istina ili lagano iskrivljuje stvarnost.

Laganje kineskih proizvođača

I tu dolazimo do drugog dijela priče – kineskih proizvođača i njihovih laži. U ovom slučaju koncentrirati ću se na Cubot, čiji novi gaf me i natjerao da napišem ovaj članak.

Nije lagano biti “kinez”. U startu se kineskom proizvodu ne vjeruje, a bilo koja dodatna laž baca ljagu ne samo na tog “kineza” nego i na sve ostale. Nije to nezasluženo i bez razloga – dugo godina jeftina i nekvalitetna roba vezala se uz Kinu. Veže se i danas, ali isto tako do izražaja dolaze oni koji su se izdigli svojom kvalitetom iznad ostalih. Nažalost unatoč toj kvaliteti nedostatak sredstava za marketing i potreba da budu viđeni često ih primorava da pribjegnu pretjerivanju ili doslovno laganju da bi skrenuli pozornost na svoj proizvod. To ih ni u kom slučaju ne pravda, jer laganje rijetko kada ima opravdanje, ali barem nas na trenutak stavlja u njihove cipele da shvatimo odakle dolaze.

Što je onda Cubot uradio da me natjeralo na ovo? Lažne dvostruke kamere već sam opisivao, čak i pravio video na tu temu, pa sigurno nije to. Nisu ni nekada famozne “crne trake” oko ekrana koje su mnogi proizvođači vješto uklanjali na renderima. Lažne baterije? Nepostojanje Gorilla Glass stakla unatoč tvrdnji da ga ima? Ne, ne i ne. Sve su to laži na koje smo više-manje navikli.  Ovo bih zapravo mogao nazvati “Crna Traka – dio drugi” (zvuči kao gusarski film iz nekog razloga) samo što više nema veze sa trakom nego sa modernom pošasti koju englezi zovu bezels, a mi najčešće okvir oko zaslona (iliti njegova debljina). Navikli smo da svi oni Mix uređaji imaju malo deblje “bezele” nego na renderima, nekada i za one razne “S8” uređaje, ali Cubot je cijelu stvar odnio na jedan potpuno novi nivo. Pogledajte prvo ovaj render za Cubot X18:

Predivan, praktički u rangu Galaxy S8, zar ne? Pogledajte sada kako izgleda uživo.

Ovo je OGROMNA razlika. Toliko velika da efektivno izgleda kao da ste kupili jedan proizvod, a dobili nešto sasvim drugačije. Okvir iznad i ispod zaslona je znatno veći nego na renderima i praktički se gubi cijela poanta “Full Screen” dizajna koji je trebao pratiti novi zaslon omjera stranica od 18:9. Okvir je identične veličine kao na Cubotovim prethodnim pametnim telefonima sa “običnim” 16:9 zaslonom. Prelazak na 18:9 uglavnom je koristan jer (u teoriji) dobivamo veće zaslone u malom tijelu, a to ovdje nije slučaj. Visina uređaja je čak 160mm, a ima 5.7″ zaslon! To je za 11mm veće od Galaxy S8 koji ima 5.8″ zaslon. Identične je visine kao Galaxy S8 Plus koji ima puno veći 6.2″ zaslon. Da je cijela ova manipulacija namjerna dovoljno govori da je ovo jedini telefon na Cubotovoj stranici koji nema galeriju stiliziranih fotka uživo (Gallery sekcija na stranici proizvoda). Doslovno imaju samo rendere. Čak i na stranici sa specifikacijama, gdje obično bude vjerna slika proizvoda, ovaj put je potpuna laž. Pogledajte i sami:

laganje kineskih proizvođača cubot x18

Čak je i jedan domaći portal, kojega nećemo imenovati, u svom pregledu ovog proizvoda potpuno “zaboravio” spomenuti ovaj “previd” Cubota. Što se dogodilo sa njima? Do sada su često bili primjer kvalitetnog kineskog proizvođača koji ne laže puno, a sada odu o ovakav ekstrem kojega bi se čak i Doogee posramio?! To ne znači da je sam telefon loš, jer sudeći prema recenzijama vrlo je dobar, klasični Cubot. Opet, postavlja se pitanje koliko se može vjerovati tim kvazi-recenzijama od raznih youtubera.

Kao najbolji primjer kvalitete takvih “recenzija” upoznati ću vas sa Leagoo KIICAA Mix. Taj telefon ima jednu toliko nelogičnu stvar na sebi da smo samo zbog toga mi sebi odlučili naručiti jedan primjerak sa Gearbesta da ga recenziramo. Tek je jučer “shippao” pa proći će još sigurno 3-4 tjedna do recenzije pa nas svakako pratite. 🙂 Nego, po čemu je poseban taj Leagoo? Pogledajte službenu stranicu, pogledajte sve fotke na internetu i jednu stvar nećete vidjeti – zvučnik na gornjoj strani uređaja. “Neobično Josipe, ali ništa čudno” sigurno mislite sada, ali kao uvijek ima jedan “ALI..”. Taj zvučnik naime služi za pozive. Dobro ste pročitali – POZIVE! Koliko recenzija na Youtube spominje da je tu zvučnik za pozive i njegovu kvalitetu? Samo jedna, barem koliko sam ja uspio naći. Usput pozdravljamo tog gospodina sa Smartphone Wars kanala jer da nije bilo njega, za ovo ne bi ni znali.

SmartPhone Wars kanal je jedini ukazao na nelogični smještaj zvučnika za pozive na Leagoo KIICAA MIX te demonstrirao kako je optimalno držati uređaj za najbolju kvalitetu zvuka tijekom poziva.

To znači da su ovi ostali bili svjesni da je tu, ali to nisu htjeli prikazati ili, a ovo nebi vjerovali koliko je čest slučaj, samo otvorili uređaj, instalirali par aplikacija, uslikali par fotka i ustvrdili da je dobar (i ostavili linkove za kupovinu naravno). Poanta je da ne vjerujete svima i recenzije tražite samo na provjerenim izvorima (u slučaju balkana SAMO ako je TECH youtuber – one “općenite” ne slušati ni u kom slučaju). Ovo sa Leagoo primjer je “laži” proizvođača koja nije laž, nego samo prešućena informacija (ali opet vrsta laži) koja je eto usput poslužila da se odvoji žito od korova kada su u pitanju youtube recenzenti.

Svrha ovog teksta, koji su odužio puno više nego što sam mislio, je da budete oprezni prilikom kupovine. Unatoč lažima mnogi uređaji su uistinu odlični te svojim omjerom uloženo-dobiveno bez problema nadmašuju velike brendove – koji također lažu, samo malo lukavije i definitivno ne ovako očito kao što je to učinio Cubot. Iz moje perspektive ovaj slučaj sa Cubot X18 je do sada primjer najveće laži ikada kada su u pitanju pametni telefoni jer na slikama imate jedno, a u stvarnosti nešto sasvim drugo – gotovo totalno drugačiji proizvod.

Što vi mislite o svemu ovome? Opraštate li laži laganije velikim proizvođačima nego manjim kineskim? Ili sve laži gledate jednako? Javite nam se u komentarima i recite nam usput sviđaju li vam se ovakvi članci.

Pogledajte još:

 

Svi korisnici koji žele koristiti ili prenositi sadržaj s Bajtbox portala moraju se pridržavati sljedećih pravila: Citiranje Izvora: Obavezno je jasno i precizno navesti izvor informacija, uključujući naziv autora (ako dostupno), naslov članka ili teksta te datum objave. Poveznica na Originalni Tekst: Svaka upotreba sadržaja mora uključivati aktivnu poveznicu (link) koja vodi na izvorni tekst na Bajtbox portalu. Pravna Odgovornost: Kršenje ovih pravila može imati pravne posljedice sukladno zakonima o autorskim pravima.

Pretplatite se
Obavijesti o
guest

8 Comments
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare
jo

Odličan članak.Gomila je tu laži ili poluistina,prešućivanja.Recenzije uglavnom neobjektivne.Hvali se sve i svašta.A moglo bi se malo i o problemima prilikom kupovine po kineskim šopovima,a ne samo linkovi “kupi”.

Mingo

Pohvala za članak, mislim da ste čak i jedini tech portal na Balkanu a da redovito pišete o ovoj vrlo akutalnoj problematici! Samo tako nastavite!

Balkan Gadgets

Hvala puno. Trudimo se na sve načine da budemo što bolji, potpuno transparentni, kritički nastrojeni i drago nam je da to netko primjećuje.

Rayven Hitt

Pregledao sam nekoliko review-ova da vidim ko je sta rekao o ovom telefonu. SPOMENULI: — BalkanGadgets – Naravno. 😀 SmartPhone Wars – Kaze da je cudno i lose za pozive. Redskull – Kaze da je cudno i lose za pozive. GizmoChina – Kaze da su pozivi skoro nemoguci. ChinaMobileMag – Spomenuo i rekao da je neprakticno. Paul Tech – Samo spomenuo da je tamo tokom unboxing-a, nije pricao o kvalitetu poziva. NISU SPOMENULI: — TechUtopia – Kritikovao vise stvari ali ni u jednom od svoja dva klipa nije spominao earpiece. ben’s gadger reviews – Nije spominjao. TechBrothers – Nista, beskoristan “review”. DVDG – Tek u komentarima je spomenuo i rekao da mu nije pravilo probleme… Hong Kong Tech – Nista, samo kritikovao kameru manje-vise. TechUtopia me iznenadio, on je uglavnom veoma realan sa telefonima. Mozda je samo ignorisao je ga nije koristio za pozive, ali i to je bezveze. Ovi… Pročitaj više »

Balkan Gadgets

U vrijeme kada sam ovo pisao nije bilo toliko recenzija, ni blizu. I eto opet otprilike pola šute i lažu. U jednu ruku shvaćam, jer moraju od nečega živjeti, ali neće dugo sa neiskrenosti. Koja je svrha informiranja ako ne informiraš kako treba? Nije fer prema kupcima koji će baciti oko na recenziju ili dvije i kupiti proizvod.

Rayven Hitt

BTW, pricao sam o Leagoo KIICA Mix telefonu, ali mislim da se razumelo.

Da, opet je tu negde pola – ali vecina ovih ozbiljnih su spomenuli, tako da nema problema. Redskull bas puno jeftinjaka pregleda pa mi je drago da je bio korektan.

Kako god, vremenom ce “pravda” sustici ove neiskrene, kao sto kazes.

zokymd

Vidim da su nesto slicno uradili i sa Oukitel-om C8, uklonili mu na slikama onu crnu trakicu okolo displeja koju ima vecina telefona, velika razlika..I usput interesuje me zasto skoro svi proizvode telefone sa tim CRNIM TRAKAMA, mnogo ljepse bi telefon izgledao bez njih?

androdiduser

Ja imam Cubot x18 Plus, i isti je kao na slici 😁Nzm kako da posaljem sliku, ali ono sto ste vi poslali nije ni priblizno Cubotu x18 ili x18Plus, govorim o onoj drugoj slici, znm kako telefon izgleda, drzim ga u ruci….

8
0
Pogledaj komentare ili komentirajx