Uhans S3 Recenzija

Dizajn – Ovaj 6-inčni teškaš pored jako upadne veličine ima i solidnu konstrukciju sa kombinacijom stakla sprijeda i metala straga uz određene plastične dijelove radi boljeg prijema signala. Prednjicom dominira zaslon na kojemu su i virtualne tipke s obzirom da hadrverskih nema. Ispod zaslona je praznina kao u srcima srcima lokalnih moćnika, a iznad se nalaze prednja kamera, slušalica (koja bi mogla biti malo i glasnija) te senzori. Na stražnjoj strani se nalazi glavni zvučnik dovoljne glasnoće, no dosta „tankog“ zvuka, te stražnja kamera sa dual-led bljeskalicom. Gornja strana uređaja tabori 3.5mm ulaz za slušalice, dok na donjoj strani uređaja imamo glavni mikrofon te micro-USB ulaz za punjenje i sinkronizaciju. Osjećaj u ruci odiše kvalitetnom izradom, pogotovo u ovoj cjenovnoj klasi pametnih telefona. Zbog dimenzija samog uređaja, Uhans S3 morat ćete koristiti sa dvije ruke (osim vas ekstremnih desničara/ljevičara).
Slika 1. Već prokušan dizajn Uhans S3
Zaslon – Zaslon Uhans S3 pametnog telefona je jednja od njegovih najjačih komponenti. Unatoč svojoj „niskoj“ rezoluciji od 1280 X 720 piksela pri veličini od 6 inča, zaslon ima toliko dobrih karakteristika da se niska rezolucija lako zamete pod tepih. Unatoč tome što sam koristio Galaxy S8 sa fantastičnim AMOLED zaslonom, kao i Moto Z Play, nijedan od ta dva vrlo skupa pametna telefona Uhans S3 uređaju ne može ni odvezati sandalu sa razinom osvjetljenosti zaslona. Također, uzmemo li u obzir da je zaslon ovoga pametnog telefona LCD izrade (u praksi nešto niža razina osvjetljenja od AMOLED zaslona), vrlo je teško vjerovati kako je moguće naići na ovako kvalitetan zaslon u ovom cjenovnom rangu. Zaslon i svojim prikazom boja uz osvjetljenost također podsjeća na AMOLED panele s obzirom da boje prikazuje malo zasićenijima nego što jesu te upravo taj efekt ostavlja ljepši dojam pri gledanju multimedije i prikazu slika. Kutevi gledanja su odlični što je i praksa za IPS zaslone i nešto s čim rijetko koji uređaj danas ima problema.
Slika 2. Impresivni zaslon Uhans S3 (za ovaj cjenovni rang)
Specifikacije:
Procesor – Mediatek MT6580 Quad Core – 1.3GHz
Grafički čip – ARM Mali-400 MP2
RAM – 1GB
Memorija Pohrane – 16GB (Proširivo Micro-SD karticama)
Ekran – 6inčni IPS LCD – Rezolucija 720 X 1280, 245 ppi
Baterija – 3100mAh
OS – Android 6.0 Marshmallow
Kamere – 12MP Stražnja kamera, 1080p video, 30fps ; 5MP Prednja kamera, 480p video, 30fps
Povezivost – Wifi, Bluetooth, 2G i 3G mreže
Iznutrice – Jedna od rijetkih boljki ovog uređaja je svakako procesor kojim je uređaj opremljen. Kako se radi o već zastarjelom MT6580 četverojezgrenom procesoru uparenim sa 1GB rama, za očekivati je nešto slabiju brzinu izvedbe i često ponovno učitavanje aplikacija. Naravno daleko je to od nekoristivog i tromog te se bez jako „teških“ aplikacija (Facebook službena aplikacija i Snapchat) uređaj ponaša responzivno i čak na trenutke i jako glatko. Na svu sreću memorija pohrane je svojim kapacitetom čak i iznad prosjeka za ovu cjenovnu klasu i uz to je proširiva Micro-SD karticama. Grafički čip Mali-400 MP2 glatko izvodi 2D igre te one malo manje zahtjevne 3D igre pa sam čak primjetio da i vrlo zahtjevne igre vrti glatko uz najmanje postavke grafike (N.O.V.A. 3, Asphalt 8, Real Racing 3). S obzirom da Uhans S3 ima jako velik ekran, mogu ga preporučiti nezahtjevnim igračima te je meni odlično poslužio emuliranju starih igraćih konzola pa sam uživao igrajući stare Super Nintendo igre (koje sam sasvim legalno nabavio khm khm). MT6580 procesor nažalost ima probleme sa pokretanjem 60fps videa na Youtube-u i drugim aplikacijama pa mu to moramo pripisati kao minus.
Slika 3. MT6580 nije brz procesor kao što ga predstavljaju, ali itekako kompetentan za nezahtjevne korisnike
Baterija – Nezamjenjiva baterija od 3100 mAh je sasvim dovoljna za jedan dan korištenja, bilo da ste povremeni stalker na društvenim mrežama ili zagriženi igrač mobilnih igara. Prosječni „Screen on Time“ mi je bio nešto više od 5h uz uključene sve moguće oblike povezivosti i lociranja. Primjetio sam da Uhans S3 vrlo dobro štedi bateriju ako je uređaj u standby načinu (ako se ne koristi) te bih obično i poslije odspavane noći (cca 8-9h) imao isti postotak baterije kao što sam imao i prije spavanja.
Kamere – Stražnja kamera sa senzorom od 12MP slika sasvim dobre fotografije u prirodnom osvjetljenju te je sasvim dostatna za obilježavanje prigoda po danu. U noćnim uvjetima i uvjetima umjetnog osvjetljenja primjetna je određena doza šuma i nedostatka detalja. Dual LED bljeskalica zasigurno pomaže, no ne mogu reći da Uhans S3 hvata kvalitetne noćne fotografije. Kvaliteta fotografija je sasvim prosječna za ovaj cjenovni rang a video koji snima u 1080p rezoluciji također prati ovaj trend.
Ono što me pored ekrana također iznenadilo kod ovog uređaja je i kvaliteta prednje kamere. Unatoč tome što ima senzor od 5MP, širokim kutom, količinom uhvaćenog svjetla i odličnim prikazom detalja za ovaj cjenovni rang, prednja kamera Uhans S3 pametnog telefona će sigurno zadovoljiti samožive egoiste i narcise među vama. Unatoč tome što video snima u 480p rezoluciji, isti je kvalitetan i sadrži velik broj detalja s obzirom na cjenovni rang u kojemu se pametni telefon nalazi.
Kamera aplikacije sadrži razne načine slikanja i snimanja od kojih vrlo dobro odradi „način ljepote“ te uz računalnu magiju izbriše sve vaše „nedostatke“.
Softver – Iako sam osobno velik obožavatelj Android 7.0 Nougat operacijskog sustava, instalirani 6.0 Marshmallow je itekako ispunio skoro sve moje potrebe (zna donijeti pivo i otići po novine). Sa gotovo tvorničkim izgledom sučelja Uhans je poštedio svoje iznutrice dodatne snage te omogućio solidan rad telefona. Od vlastitih stvari, Uhans je ubacio FreemeOs launcher i nekoliko svojih aplikacija (Kalkulator, Kalendar…) što je korisno. Moguće je koristiti i različite Teme za izgled launchera i ni u čemu se sučelje drastično ne odmiče od 10 Googleovih zapovijedi zapisanih na 10 Nexus 9 tableta. Zanimljivo je kako neke od aplikacija sustava traže poprilično velik broj dozvola za rad (Kalkulatoru treba popis poziva, SMS-ova, lokacija…) pa sam iste isključio i zamijenio Googleovim. Čak sam se i navikao na korištenje Android pametnog telefona bez ladice za aplikacije te sam ponekad znao i promijeniti i temu da osvježim izgled svog ogromnog ljubimca 😉 . U glavnim postavkama sustava je moguće i uključiti „double-tap-to-wake“ te razne geste pomoću kojih možete sa isključenog zaslona odmah pokrenuti aplikacije. Ništa od ovoga nisam koristio s obzirom da je senzor otiska prsta i više nego pouzdan i dovoljan, te uz dodatnu sigurnost pruža i brz način otključavanja mobitela. Radi održavanja brzog rada sustava, preporučam telefon restartirati jednom dnevno (ovo nisam nekoliko prvih dana korištenja radio pa mi se značajno usporio rad).
Slika 4. Tvornički (Stock) Android pomaže i slabijem hardveru održati fluidnost korištenja
Zaključak – Iako su mi se ruke tresle od same pomisli da ću na recenziju dobiti 6 inčni pametni telefon, a onda i nakon što sam ga preuzeo (imam slabe ruke), moram priznati da me je dojmila činjenica da se za oko 70Eur (nešto ispod 100Eur nakon raznih nameta) može proizvesti i prodati ovako kvalitetno zaokružen pametni telefon. Osim zaslona ni u čemu poseban, ali u svemu dovoljno dobar, Uhans S3 će zadovoljiti sve vas plitkog džepa te vas slabijeg vida s obzirom na veličinu zaslona. Da je Uhans u ovaj uređaj mogao ugurati barem MT6737 chipset, ovaj bih uređaj slavio na sva zvona… No možda dogodine.
Dodajte odgovor
Morate biti PRIJAVLJENI (Prijavite se - može i preko Facebooka) da bi napisali komentar

Preslab procesor i premalo RAM-a. Već je i autor rekao da je tu barem MT6737 chipset, a ja bih dodao i minimalno 2 gb RAM, bila bi to neka druga priča, jer ispod takve konfiguracije se ne isplati uzimati ništa pa ma koliko koštalo.
Preslab procesor i premalo RAM-a. Već je i autor rekao da je tu barem MT6737 chipset, a ja bih dodao i minimalno 2 gb RAM, bila bi to neka druga priča, jer ispod takve konfiguracije se ne isplati uzimati ništa pa ma koliko koštalo.
Slažem se. Procesor bi se nekako i preživio da je 2 GB RAM-a. Dobar je telefon, klasični UHANS, ali je zaboravljen istog trena kada je došao na tržište zbog 1 GB RAM-a.
Mozda mana za 480p video prednje kamera ali sve u svemu dobar telefon a ni cijena nije losa. Mozda je 6 incha preveliko za ovakav telefon ali nema veze bitno je da radi.

Ma sasvim solidan telefon za one kojima je fejs jedino sredstvo korištenja,a vole velik….display. Bitan momenat je i taj da svoje benefite koristi maksimalno,dok je nedostatke ucelofanio i to mu se mora odat priznanje…

Solidan uredjaj