Samsung Galaxy A20e Recenzija – Napokon su naučili kako se pravi dobar povoljni telefon! (VIDEO)

Samsung Galaxy A20e recenzija test

Prethodni pokušaji kompanije Samsung da napravi dobar jeftini pametni telefon bili su, blago rečeno, neuspješni. Nije da se radilo o lošim telefonima, štoviše bili su jako pouzdani, ali su nažalost isto tako bili nekoliko koraka iza konkurencije. Huawei i Xiaomi su u zadnjih nekoliko godina doslovno redefinirali kako se treba ponašati i izgledati jedan jeftini pametni telefon, a kada je Samsung u najjeftinijem segmentu počeo gubiti tlo pod nogama postalo je jasno da se nešto treba mijenjati.

Odgovor je stigao u vidu nove Galaxy A serije koja se “proteže” sve od Galaxy A10 pa do Galaxy A80 . Istina, ima jako puno modela i njihovih podvarijatni (primjer A20 i A20e), ali barem nema komplikacija – manji broj znači slabiji model i samim time nižu cijenu. Model čiji test sada čitate, Galaxy A20e, je drugi najjeftiniji i trenutna cijena mu je negdje oko 170 do 180 EURA. Za te novce nudi puno više nego što bi se nadali od jednog Samsungovog telefona u ovoj klasi, a kakav se pokazao u testu možete saznati u videu ispod. Ako ste pak ljubitelj čitanja samo nastavite prema dolje gdje ćete pronaći kratke dojmove, primjere kamere, benchmark testove, specifikacije i razne druge detalje.

Samsung Galaxy A20e Video Recenzija

Samsung Galaxy A20e Recenzija – Dojmovi

  • Dizajn je gotovo identičan kao kod drugih Galaxy A telefona. Tu je zaslon sa zubom (notch) u obliku kapljice (Infinity-V) i plastična izrada. Plastika djeluje kvalitetna i utegnuta, te niti na jednom mjestu nije primjetno ulegnuće niti se može pritisnuti prstom da se ulegne. Jedini problem je što se plastika lako ogrebe, čak i ako ste jako oprezni, pa ako ga želite očuvati u što boljem stanju odmah nabavite zaštitnu maskicu.
  • Zbog manjih dimenzija idealan je za ljubitelje kompaktnijih telefona
  • Zaslon nije AMOLED kao na većem Galaxy A20e modelu, nego je u pitanju PLS LCD zaslon. Prednost pored AMOLEDA je što je slika oštrija (jeftiniji AMOLEDI obično imaju pen-tile matricu), ali nema onih dubokih crnih boja. Unatoč tome zaslon je odličan, te je jedan od boljih u klasi – boje izgledaju prirodno i kontrastno, vidljivost na suncu je solidna (među boljima u klasi), a i responzivnost je odlična.
  • Skener otiska prsta smješten je na stražnjoj strani te se pokazao vrlo precizan i solidno brz.
  • Galaxy A20e ima utor koji prima dvije SIM kartice i microSD karticu. Svaka kartica ima svoj utor i nije potrebno “žrtvovati” drugi SIM ako želite koristiti microSD kao kod mnogih drugih telefona.
  • Zvučnik za pozive je dobre glasnoće te je moguće bez problema razgovarati čak i u malo glasnijim uvjetima
  • Glavni zvučnik smješten je na dnu. Nekada ga je lako prigušiti ako naslanjate telefon na mali prst (kao ja). Glasnoća je sasvim solidna dok je kvaliteta samog zvuka tek prosječna. Primjetan je nedostatak dubljih tonova.
  • Pohvalna je podrška za 15W brzo punjenje, kao i činjenica da brzi punjač dolazi u kutiji
  • Baterija ima kapacitet od 3000 mAh. Možda djeluje malo, no u kombinaciji sa manjim zaslonom i štedljivim procesorom pokazalo se dovoljnim čak i za jedan puni dan teže upotrebe. Meni se prosječni SoT (Screen On time) vrtio oko 5 i pol, često o oko 6 sati, što je odličan rezultat. Oni malo štedljiviji sigurno će iz njega izvući dan i pol ili dva dana autonomije.
  • Fotografije sa stražnje kamere su dobre u dnevnim uvjetima i tu će vas Galaxy A20e uvijek dobro poslužiti. U noćnim uvjetima slike su (očekivano za ovu klasu) pretamne i nedostaje im detalja. Dinamički raspon u dnevnim uvjetima je dobar, pogotovo kada se aktivira automatski HDR (koji se srećom uvijek upali baš kada treba). Gledajući sveukupno ovo je ipak nešto slabije od najbliže konkurencije (Redmi 7, Redmi Note 7, Huawei P Smart 2019…) jer oni postižu malo bolje rezultate u svim uvjetima. Primjere sa kamere možete vidjeti ispod
  • Odličan dodatak je ultraširokokutna kamera koja je prava rijetkost u ovoj klasi. Nažalost ona je niske rezolucije (5 MP) pa ne računajte na puno detalja, ali fotke će poslužiti za dijeljenje po društvenim mrežama.
  • Prednja kamera je više nego solidna. U noćnim uvjetima upotrebljiva je uz pomoć blica (ScreenFlash – zaslon svijetli bijelo), dok u dnevnim uvjetima ima solidan dinamički raspon i količinu detalja. Radi fiksnog fokusa potrebno je naučiti optimalnu udaljenost za što više detalja.
  • Video je malo razočaravajući. Ne toliko radi detalja koliko radi nedostatka stabilizacije. Isto vrijedi za video i na prednjoj i na stražnjoj kameri. Primjere možete vidjeti ispod.
  • Softverski dio posla obavlja Android 9 Pie prekriven sa novim Samsungovim One UI skinom. Tu i tamo se primjeti da OneUI treba još optimizirati za mid-range telefone ali generalno je iskustvo iznimno pozitivno. Upravo je softver postao jedan od najjačih Samsungovih aduta i nije teško vidjeti zašto. OneUI je krcat opcijama, možete mu potpuno promjeniti izgled putem tema, te nema nikakvih problema sa stizanjem obavijesti što se ne može uvijek reći za Xiaomi i Huawei telefone. Osim toga iznimno je stabilan i tijekom tjedan dana testiranja nisam doživio niti jedno rušenje aplikacije

Galaxy A20e specifikacije

Zaslon
5.8” PLS LCD 720 x 1560; 296 ppi; 10-point multitouch;


Procesor
Exynos 7884 Octa : 1.60 GHz Cortex-A73 / 1.35 GHz Cortex-A53 /


GPU
MALI G-71 MP2


RAM
3 GB


Interna memorija
32 GB; proširivo microSD karticama


Stražnja kamera
13 MP (f/1.9) ; LED bljeskalica;  EIS, PDAF

5 MP (Ultra-širokokutna leća f/2.2, 12mm), EIS


Prednja kamera
8 MP; f/2.0; ScreenFlash;


Baterija
3000 mAh (neuklonjiva) ; Brzo punjenje (15W)


Dual-SIM
Da


Senzori
Akcelerometar, Žiroskop, Senzor daljine (proximity), Kompas, Skener otiska prsta,


Dimenzije
147.4 x 69.7 x 8.4 mm; Težina 141 gram


OS
Android 9 Pie (Samsung One UI 1.1)


Ostalo
WiFi; Bluetooth 5.0; GPS; GLONASS, GALILEO, BDS, USB OTG; NFC, 3,5mm ulaz, FM Radio

Galaxy A20e Benchmark testovi

 

Galaxy A20e kamera

 

Video primjeri

Galaxy A20e dizajn / fotografije

Galaxy A20e sučelje – OneUI

Svi korisnici koji žele koristiti ili prenositi sadržaj s Bajtbox portala moraju se pridržavati sljedećih pravila: Citiranje Izvora: Obavezno je jasno i precizno navesti izvor informacija, uključujući naziv autora (ako dostupno), naslov članka ili teksta te datum objave. Poveznica na Originalni Tekst: Svaka upotreba sadržaja mora uključivati aktivnu poveznicu (link) koja vodi na izvorni tekst na Bajtbox portalu. Pravna Odgovornost: Kršenje ovih pravila može imati pravne posljedice sukladno zakonima o autorskim pravima.

Pretplatite se
Obavijesti o
guest

4 Comments
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare
redscro

Samo HD+ rezolucija, plastično kućište, slabašne kamere, nejak procesor, nema notification LED… Što su to točno u Samsungu naučili? Napredak je valjda što nisu napravili užasan nego tek loš jeftini telefon.

Dabar

Da se madovezem nakon par godina. Taj samsung je imao bateriju koja je bila koma. A nije se moglo pricati ni normalno na mob jer se nije gasio ekran prilikom razgovora. Sve u svemu xiaomi ga kao i obicno pojede za merendu.

Đuro

Nije loš telefon, ali ipak sam uštedeo 30€ i klincu kupio Mi A2 lite. Telefon je bomba

ant

Mi A2 lite je bolji telefon od samsunga koliko je bolje kokošje jaje od istog samo koji mm manjeg

4
0
Pogledaj komentare ili komentirajx