Doogee F5 Recenzija

Doogee postaje sve prepoznatljvije ime u našoj regiji. Ako se ne varamo to je jedan od rijetkih kineskih brendova čije su se reklame vrtile i na ovdašnjim TV postajama. Osim po reklamama poznati su i po jednom iznimno popularnom low-end telefonu – Doogee X5. Moglo bi se reći da je ovih zadnjih nekoliko modela (druga polovica 2015. godine pa do danas) pokazalo da sazrijevaju kao kompanija i da su naučili na greškama. Recenzirali smo F3 i pokazao se kao vrlo dobar, a sada je na red došao i Doogee F5 koji je direktna konkurencija Elephone-u P8000 i UMI Iron-u Pro. Kako se Doogee F5 nosi sa konkurencijom? Idemo saznati!

Napomena prije početka: Doogee F5 koristili smo 20 dana. Zahvaljujemo se MobilShop.ba (http://mobilshop.ba) na ustupljenom uređaju.

Video recenzija

Dizajn

Doogee F5 dizajn

Ovisno o tome što preferirate dizajn Doogee-a F5 smatrati ćete lijepim ili zastarjelim. U vrijeme kada su zaobljene linije u “modi” (jer tu je iPhone i svi koji ga prate) Doogee F5 svojim dizajnom sa oštrim i ravnim rubovima iskače iz mase. Nama se jako sviđa, a uživo izgleda znatno upečatljivije nego na slikama. Istina, ravni rubovi nekada se znaju “urezati” u dlanove i nisu toliko udobni kao zaobljeni no to nije toliko osjetno da bi smetalo.

Doogee F5 balkangadgets00038

Okvir Doogee-a F5 je metalni dok je stražnji “poklopac” plastični. Kažemo “poklopac” jer nije namijenjen za otvaranje iako neki tvrde da ga je moguće otvoriti (mi nismo pokušavali). Navodno je dovoljno samo ukloniti SIM utor (da ga ne slomite) i uz malo muke poklopac je skinut. Neuklonjivost poklopca ujedno znači i neuklonjiva baterija koja nije zavidnog kapaciteta ali o tome ćemo nešto kasnije. Plastika sa stražnje strane znači i da je uređaj puno manje klizav nego potpuno aluminijska braća iz konkurentskog kampa. Metalni okvir ima brušene rubove s prednje strane i uvelike pomaže u ostavljanju premium dojma. Sa F3 smo imali problema kod sitnog “guljenja” boje na metalnim rubovima dok ovdje to za sada nismo primjetili (iako se vrlo vjerovatno radi o istom materijalu i istoj boji).

Doogee F5 balkangadgets00039

Na prednjoj strani telefona nalazi se veliki 5.5″ zaslon , prednja kamera sa LED bljeskalicom, plava notifikacijska LED-ica, proximity senzor i kapacitivne tipke već pomalo zaboravljenog rasporeda  – Menu, home i natrag. Da bi došli do multitasking izbornika morate duže pritisnuti home tipku. Lijeva strana je prazna, a na desnoj se nalaze tipke za glasnoću i zaključavanje. Osjeti se da su lagano klimave i po našemu mišljenju previše su blizu jedna drugoj. Iako imaju dovoljan hod i dovoljno su izdignute ta blizina zna stvoriti problem oko razaznavanja tipki. Mi smo s vremenom nekako navikli “prilaziti” tipki za glasnoću odozgo, a tipki za ključanje odozdo. Treba se znati snaći :-).

Doogee F5 balkangadgets00049

Sa gornje strane nalazi se samo 3.5 mm utor za slušalice, a sa donje microUSB utor, rupica za mikrofon i dvije rešetke za zvučnik. Kao i obično jedna rešetka je tu samo iz estetskih razloga, a zvučnik se nalazi samo na lijevoj strani. Sa stražnje strane je već spomenuti “neuklonjivi” stražnji poklopac, dobar skener otiska prsta, kamera sa duplom LED bljeskalicom i još jedna rupica za mikrofon. Drugi mikrofon osluškuje okolinu i prigušuje njen zvuk prilikom poziva tako da vas sugovornik jasnije čuje.

Ukupne dimenzije Doogee-a F5 su 152.3 x 76.9 x 7.8 mm. Iako je 7.8 mm dovoljno tanko dojam u ruci je da je uređaj još tanji  jer se stanjuje prema rubovima. Debljina na rubovima je svega 5 mm. Konačna ocjena za dizajn je pozitivna, a jedine spomena vrijedne pritužbe imamo na tipke koje su preblizu jedna drugoj i lagano klimave te na činjenicu da telefon nije jednako ugodno držati u ruci kao one sa zaobljenim rubovima.

Hardver i benchmark testovi

Doogee F5 balkangadgets00051

Doogee F5 uglavnom dolazi sa provjerenim hardverom kojega smo više puta upoznali u našim recenzijama. Prije detaljnijeg pregleda bacimo pogled na ključne specifikacije.

* 5.5″ LCD zaslon (1080 x 1920)
* MediaTek MT6753 čipset sa osmojezgrenim procesorom na 1.3 GHz
* Mali T720 MP3 GPU na 700 MHz
* 3 GB RAM-a
* 16 GB interne memorije (proširivo microSD karticama)
* 16 MP stražnja kamera (13 MP senzor + softverska interpolacija) sa duplom LED bljeskalicom
* 8 MP prednja kamera sa LED bljeskalicom (5 MP + softverska interpolacija)
* 2660 mAh baterija
* 2G/3G/4G
* Senzori: Accelerometer, Light, Proximity,
* Dual-SIM (2 x micro SIM)

Veliki 5.5″ zaslon Full HD rezolucije (1080 x 1920) pokazao se kao jako dobar. Na ovoj dijagonali zaslona (a ako nas pitate i na većoj) nema teorije da vidite pojedinačne piksele što znači da je slika jako oštra (403 ppi). Boje naginju prema prirodnim tonovima iako je moguće kalibrirati prikaz boja u postavkama zahvaljujući Miravisionu. Kutevi gledanja su također jako dobri, a osjetljivost na dodir je besprijekorna. Po pitanju prikaza i rada na zaslonu nemamo apsolutno nikakvih prigovora te slobodno možemo reći da je među boljima u ovom cjenovnom rangu. Jedina mana vrijedna spomena je nedostatak zaštite od ogrebotina kao što je npr. Gorrila Glass. Ako ništa barem su se potrudili sa uređajem isporučiti dvije zaštitne folije (od kojih je jedna već nanesena).

Doogee F5 balkangadgets00034

Skener otiska prsta pokazao se kao ugodno iznenađenje. Očekivali smo da će izvedba biti nespretna i neprecizna kao na Elephone P8000 ali je ovo daleko od toga. Ovdje je skener puno bliže onome što smo vidjeli na Xiaomi Redmi Note 3 tj. brz i relativno precizan. U pravilu treba oko pola sekunde do jedne sekunde da F5 bude spreman za rad nakon dodirivanja skenera. Primjetili smo da je broj uspješnih dodira puno veći (otprilike 8/10 ) kada jedan prst dva puta skeniramo tako da bi vam to u svakom slučaju preporučili. Svakako vrijedno spomena je i da Doogee ima aplikaciju kojom možete zaključati aplikacije i otvoriti ih uz pomoć otiska prsta ili lozinke.

Doogee F5 balkangadgets00022

MediaTek-ov MT6753 čipset je naš stari znanac. Testirali smo dosta modela sa tim čipsetom (neke još testiramo) i ni jednom nas nije iznevjerio. Opremljen je procesorom sa osam Cortex A53 jezgri na 1.3 GHz (maksimalna frekvencija) i Mali T720 MP3 GPU-om. Po pitanju svakodnevnih radnji kao što je operacija sučeljem, surafanje internetom, fotkanje… MT6753 je i više nego dovoljan. Nismo čak imali problema ni sa dosta zahtjevnijih 3D igara a jedina koja je radila toliko slabo do mjere da je bila neigriva je NOVA 3. FullHD rezolucija je u takvim igrama prevelik zalogaj za MALI T720. S druge strane Real Racing 3, Mortal Kombat X pa čak i Modern Combat 5 radili su bez ikakvih problema iako smo u Modern Combat znali naletjeti na povremeni framedrop i općenito manji framerate. Ako ste nekim slučajem slabo upoznati sa MediaTek procesorima možda će vam pomoći činjenica da je ovaj model u rangu sa Snapdragon-om 615, a u nekim testovima je i bolji od njega.

Nije samo procesor zaslužan za fluidnu operaciju. Tu je itekako prostranih 3 GB RAM-a koji skoro pa da postaju standard u ovom cjenovnom rangu, barem kada su kineski brendovi u pitanju. 16GB interne memorije je  također standardno, a svakako je lijepo znati da je dodatno proširiva microSD karticama. Još samo da su uspjeli ugurati malo više senzora u ovu cijenu…. Nedostatak žiroskopa nažalost znači da možete zaboraviti na virtualnu stvarnost (npr. putem Google Carboarda).

Doogee F5 benchmark testovi

Sada kada smo nahvalili ovaj osnovni hardver bio bi red da to potkrijepimo i konkretnim brojkama, a kao uvijek spremili smo naš osnovni set benchmark testova. Evo rezultata:

Antutu: 38143
Geekbench 3: 625 (Single-Core), 2826 (Multi-Core)
3D Mark (Ice Storm Extreme): 4407
GFX Bench 3.1 : 12 fps (T-Rex), 12 fps (T-Rex Offscren 1080 x 1920)
Basemark OS II: 814
Sunspider (koristeći ugrađeni browser): 1226.7 ms
AndroBench: 227.94 MB/s (SR), 70,29 MB/s (SW), 23.27 MB/s (RR), 16.91 MB/S (RW)

Ako neke od vas već neko vrijeme zbunjuje veći Antutu rezultat nego prije dovoljno je reći da novi Antutu daje rezultate koji nisu usporedivi sa onim iz prethodnih verzija. Promijenila se metodologija testiranja a sada se GPU puno više uzima u obzir nego prije, što je evidentno odmah pri prvom testu. Rezultati ostalih testova su unutar očekivanog.

Povezivost i baterija

Doogee F5 balkangadgets00019

Doogee F5 nas po pitanju povezivosti u dosta situacija podsjeća na nedavno recenzirani UMI Rome iako podržava više 4G frekvencija od njega. Podržane frekvencije su: 2G (850/900/1800/1900 MHz), 3G (900/2100) i 4G (800/900/1800/2100/2600). Podržane su sve naše frekvencije pa po tome pitanju nitko iz naše regije nebi trebao imati problema. Ono čime više podsjeća na UMI Rome je jačina signala koja je osrednja u odnosu na našu Lumiu 640 (koju smatramo vrhunskom po tom pitanju). Mi smo u Bosni i Hercegovini pa nismo u mogućnosti testirati 4G ali 3G je radio sasvim dobro s tim da smo 3G signal lakše gubili nego na Lumiji. WiFi se pokazao kao “izbirljiv”. Npr. Na većini mjesta je dobro radio i sa stabilnim signalom, ali jednostavno se odbijao spojiti na Lumiu 640 sa upaljenim tetheringom. Primjetili smo i da neki repeateri znaju uzrokovati povremeno gubljenje signala ali srećom takve situacije su rijetke. NFC nećete pronaći ovdje ali HotKnot hoćete. HotKnot nije ni izbliza raširen kao NFC ali nudi jednostavno prebacivanje datoteka, linkova itd. prislanjanjem zaslona na zaslon nekog drugog uređaja koji je također opremljen tom tehnologijom. Mi smo pokušali  prebacivati sa Doogee F5 na Doogee F3 i svaki put je radilo besprijekorno. Šteta samo što je tako ograničene korisnosti. Ostalo je standardno – Bluetooth, GPS pa čak i USB OTG.

Doogee F5 balkangadgets00002

Baterija se pak pokazala kao ugodno iznenađenje, ali ponajprije jer nismo puno očekivali. Vjerujemo da ste već pri čitanju specifikacija vidjeli da se radi o neuklonjivoj 2660 mAh bateriji što je tek neznatno veće od 2500 mAh baterije u UMI Rome-u (koja je barem bila uklonjiva). Još kada uzmemo u obzir da ovdje ima puno više piksela za gurati znate kakva su nam bila očekivanja. Neznamo kakvu je magiju Doogee uradio ali svaki put smo s lakoćom izgurali čitav dan nekom normalnom upotrebom, a čak i težom upotrebom za punjačem smo posezali tek pred spavanje. Vrijeme punjenja samo je lagano iznad prosjeka. Za pola sata može se napuniti 25% baterije, a za potpuno punjenje potrebno je oko 2 sata i 30 minuta. Znamo da volite SoT (Screen on time) vrijednost tj. ukupno vrijeme upaljenog zaslona za jednog punjenja pa smo ga izmjerili za vas. Prosječno smo dobivali od 4h do 5h, a prosjek je bio 4 sata i 30 minuta. Kako to ipak ne smatramo nekakvim pretjerano relevantnim mjerilom pripremili smo i nekoliko konkretnih brojki. Svi rezultati dobiveni su na automatskoj svjetlini sa upaljenim WiFi-om, mobilnim podacima. Z

Antutu Battery Test: 7807 (druga opcija u testu – rezultat nakon 20% potrošene baterije)
Pola sata gledanja Youtube videa u HD kvaliteti: 10% baterije potrošeno
Pola sata igranja Sonic Dash 2: 13% baterije potrošeno

Rezultat Antutu Battery testa pokazao se neočekivano visok. Jednom prilikom test nam se i srušio, a drugom čak pokazao rezultat od gotovo 9000, pa imamo opravdane sumnje u njegovu točnost ovdje. Pokazao se u testu bolji nego UMI eMax Mini ali u drugim real life testovima je jako sličan njemu. Na službenoj stranici Doogee-a nije navden kapacitet baterije, a neke stranice navode čak 3000 mAh. Naše iskustvo sa trajanjem baterije govori nam da bi to ovdje doista mogao biti slučaj te smo uvjereni da je vrlo lako moguće da je riječ o 3000 mAh bateriji. Kako je riječ o neuklonjivom stražnjem poklopcu nismo mogli provjeriti, a iz Doogee-a nam nisu odgovorili na upit.

Kamera i zvuk

Doogee F5 balkangadgets00007

Čitajući specifikacije moramo priznati da smo imali velika očekivanja od kamere. Samsungov ISOCELL 13 MP senzor (16 MP interpolirano) je nešto čime se Doogee hvalio na sva zvona, a baš ondje gdje je trebao najviše zasjati pokazao se kao jednostavno prosječan. Nije toliko kriv senzor koliko je spor autofokus u takvim uvjetima. Prije nego što se bacimo na same fotrografije spomenimo i aplikaciju koja je standardna MediaTek-ova. To ukratko znači da je jako bogata opcijama ali i da je vizualno malo neugledna. Stvarno bi voljeli da se netko malo pozabavi dizajnom ove aplikacije. Nemojte nas krivo shvatiti, aplikacija je funkcionalna i praktična ali znamo da to nije sve što treba da bude vrhunska.

Na dnevne slike gotovo da nemamo nikakvih prigovora. Dinamički raspon je solidan, boje djeluju prirodno, detalji su vrlo dobri a vrlo rijetko smo dobivali preeksponirane fotografije. U ovakvim uvjetima problema sa autofokusom nema iako je vidno sporiji od konkurencije.

[Best_Wordpress_Gallery id=”91″ gal_title=”Doogee F5 dnevne”]

U srednjim svjetlosnim uvjetima prvi put viđamo pojavljivanje šuma i povremene probleme sa fokusom. Ako ste se baš potrudili (mirna ruka) fotografije će ispasti sasvim OK.

[Best_Wordpress_Gallery id=”92″ gal_title=”Doogee F5 srednje”]

U noćnim slikama i ostalim uvjetima gdje je svjetlost slaba očekivali smo puno s obzirom na ISOCELL senzor. Dobili smo ipak samo prosječnu kameru (za ovaj rang) gdje je dobivanje dobre slike dodatno otežano sporim fokusom. S razlogom nismo rekli autofokusom jer je vrijeme ekspozicije relativno normalno dok ne pokušate sami fokusirati dodirivanjem po zaslonu. Iako ćete tada dobiti svjetliju sliku morate imati jako, jako mirnu ruku. Uglavnom ako mislite slikati u ovakvim uvjetima držite se autofokusa (ako bude htio slušati). Dupla LED bljeskalica dobre je svjetline te će u većini slučajeva odraditi posao.

[Best_Wordpress_Gallery id=”93″ gal_title=”Doogee F5 slabo osvjetljenje”]

Prednja kamera je čisto OK. Ipak moramo pohvaliti prisutnost prednje LED bljeskalice koja nije pretjerano jaka ali na maloj udaljenosti obavlja posao za koji je zadužena. U svakom slučaju bolje nego trikovi sa bijelim zaslonom kojima pribjegavaju neki popularniji proizvođači kao npr. Apple

Doogee F5 prednja kamera

Da ne bi sve ostalo samo na našim riječima pripremili smo i nedirnute fotografije u punoj rezoluciji da možete sami prosuditi o kvaliteti. Možete ih preuzeti klikom na ovaj link (65 MB).

Kvalitetom videa smo također zadovoljni. Promjena ekspozicije je relativno brza, detalja ima dovoljno, a zvuk je čak malo “puniji” od onoga što smo navikli viđati u ovom cjenovnom rangu. Softverska stabilizacija je dostupna ako ste spremni žrtvovati malo detalja. Nije dobra kao hardverska ali osjetno smanji trešnju kamere.

Glavni zvučnik je ispodprosječan. Glasnoća je osrednja, a nedostatak dubljih tonova je nije teško primjetiti. Naša dežurna Lumia 640 je osjetno glasnija od njega. Zvučnik za pozive je nažalost ista priča. Dosta je tih, a ako ima pozadinskog zvuka namučiti će se da razgovjetno čujete sugovornika.  Mikrofon je pak odličan i oni s druge strane uvijek su govorili da nas vrlo jasno čuju. Isto tako smo ugodno ostali iznenađeni zvukom na slušalicama koji je bio glasan i pun. Čak štoviše, odavno nismo vidjeli uređaj iz ovog cjenovnog ranga sa boljim zvukom na slušalicama.

Softver

Doogee F5 balkangadgets00005

Doogee-ev softver je redovno među najbržima kada je u pitanju operacija sučeljem. Animacije su u odnosu na stock Android osjetno ubrzane a korištenje nekog drugog telefona nakon što se naviknete na ovo djeluje sporo. Osim što brže animacije daju dojam da je sve jako responzivno skraćuju i vrijeme pokretanja aplikacija. Definitivno jedna od stvari koju bi voljeli vidjeti kod više proizvođača. Verzija Androida je 5.1 Lollipop a kada smo prvi put upalili telefon dobili smo manju OTA nadogradnju (oko 70 MB) koja ispravlja neke bugove. Nakon te nadogranje dobili smo čak još dvije u periodu što smo testirali telefon.Drago nam je vidjeti da Doogee redovno ažurira svoje telefone iako bi nam bilo još draže da barem najave Android 6.0 Marshmallow. Za sada nije bilo službenih najava po pitanju te nadogradnje.

Doogee-ev skin vrlo je lagan te uvelike podsjeća na stock Android. Izgled ikona je jedino što nam baš ne “sjeda” jer su premalene (zbog “balončića” oko njih) ali sve ostalo je jako dobro. U postavkama se krije najviše razlika u odnosu na stock Android a to je najviše vidljivo po crnoj temi (koja izgleda jako cool btw.). Ostale razlike uglavnom se odnose na dodatne opcije, a one su redom: HotKnot, Miravision, Smart Motion, Breathing light, Gesture, Three fingers screenshot, Power save mode, Wake gesture i Emergency rescue.  Doogee se vidno potrudio dati dodatnu vrijednost uređaju u vidu raznih opcija što svakako pozdravljamo.

Doogee F5 Home

HotKnot smo već spominali pa nema potrebe da ponavljamo. Miravision je nešto što imate standardno na uređajima sa MediaTek čipsetom a omogućava da kalibrirate boje na zaslonu. Smart motion također nudi neke korisne opcije kao npr. javljanje na pozive približavanjem telefona uhu ili pak biranje kontakta istom tom radnjom. Osim te dvije često smo koristili i “turn to silence” tj. utišavanje zvona okretanjem zaslona prema dolje.  Breathing light odnosi se na notifikacijsku LED-icu, a osim mogućnosti da je isključite nema nikakvih drugih opcija.

Gesture je nešto što najvjerovatnije nećete korisititi, a omogućuje da mahanjem rukom iznad zaslona prebacujete slike u galeriji, početne ekrane, prebacujete na sljedeću pjesmu u Music Player-u itd. Dobar “party trick” ali to je to. Wake Gesture je puno korisniji od običnog “Gesture”, a omogućuje stvari kao buđenje telefona tapkanjem dva puta po zaslonu ili trikove kao crtanje slova “C” na ugašenom zaslonu za pokretanje kamere.  Spomenimo još i Emergency rescue koji omogućava da dužim pritiskom na tipku za glasnoću (istovremeno pojačavanje i stišavanje) pošaljete SOS poruku i vašu lokaciju kontaktima koje ste označili.

Doogee F5 postavke

Bloatware nema osim ako ne brojite “Go keyboard” kao bloatware. Ako ipak jeste moguće ga je deinstalirati. Stabilnost je uvijek bila na razini, a osim jednog bug-a nismo primjetili ništa drugo. Bug na koji mislimo rijetko se pojavi i lako ga je riješiti, a odnosi se na kameru. Nekada se dogodi da pritiskom na tipku za slikanje (ili bilo koju drugu) završimo u pregledniku za slike (do kojeg inače dođemo swipe-om lijevo iz kamere). Da bi to riješili dovoljno je ponovo pokrenuti aplikaciju. To je sitnica, a konačni dojam za softver je jako pozitivan. Čak štoviše slobodno možemo reći da nam je Doogee-eva modifikacija Androida jedna od najdražih.

Zaključak

Doogee F5 balkangadgets00045

Unatoč nekim “mušicama” Doogee F5 je na nas ostavio jako pozitivan dojam. Najveće prigovore imali smo na mjestima gdje smo najmanje očekivali – glavni zvučnik, zvučnik za pozive,  sporiji fokus na kameri te “izbirljiv” WiFi. S druge strane oduševljeni smo brzim softverom, kvalitetom fotografija u dobrim uvjetima, odličnim omjerom uloženo dobiveno, skenerom otiska prsta, vrlo dobrim zaslonom te vrlo solidnom konstrukcijom. Čak je i baterija bolja od onoga što smo očekivali iako realno spada u prosjek, a o velikih 3 GB RAM-a da ne pričamo. Već smo u uvodu rekli da je Doogee s vremenom naučio na greškama a F5 je živi dokaz toga. Još tu ima posla, ali nastave li ovako dobro im se piše. 

Svi korisnici koji žele koristiti ili prenositi sadržaj s Bajtbox portala moraju se pridržavati sljedećih pravila: Citiranje Izvora: Obavezno je jasno i precizno navesti izvor informacija, uključujući naziv autora (ako dostupno), naslov članka ili teksta te datum objave. Poveznica na Originalni Tekst: Svaka upotreba sadržaja mora uključivati aktivnu poveznicu (link) koja vodi na izvorni tekst na Bajtbox portalu. Pravna Odgovornost: Kršenje ovih pravila može imati pravne posljedice sukladno zakonima o autorskim pravima.

Pretplatite se
Obavijesti o
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare
0
Pogledaj komentare ili komentirajx